IL HJRCA0043 | 2017-2018 | 100th General Assembly

Status

Spectrum: Strong Partisan Bill (Republican 26-2)
Status: Introduced on February 26 2018 - 25% progression
Action: 2018-04-19 - Added Co-Sponsor Rep. Thomas Morrison
Text: Latest bill text (Introduced) [HTML]

Summary

Proposes to amend the Legislature Article of the Illinois Constitution. Provides that provisions concerning legislative redistricting apply to Congressional Districts. Requires that districts, in addition to being compact, contiguous, and substantially equal in population, must also comply with the federal Constitution and law, provide racial and ethnic minorities with equal opportunity to participate in the political process, provide racial and ethnic minorities who constitute less than a voting-age majority of a district with an opportunity to substantially influence the outcome of an election, respect geographic integrity of units of local government, respect communities sharing common social or economic interests, and not discriminate against or in favor of any political party or individual. Replaces the current method of legislative redistricting with the following: a 16-member commission, appointed by the Chief Justice of the Supreme Court and the most senior Supreme Court Judge of a different political party in accordance with specified criteria, shall adopt and file with the Secretary of State redistricting plans for Legislative, Representative, and Congressional Districts following a series of public hearings by August 1 of the year following a federal decennial census; permits the public to submit maps during the map drawing process for consideration by the Commission; and, if a redistricting plan is not adopted by August 1 of the year following a federal decennial census, then a seventeenth member shall be appointed to the Commission and redistricting plans shall be filed by September 1. Adds provisions concerning the membership of the Commission and budgetary matters related to the Commission. Removes the requirement for each Legislative District to be divided into two Representative Districts. Effective upon being declared adopted and applicable to redistricting beginning in 2021 and to the election of General Assembly members beginning in 2022.

Tracking Information

Register now for our free OneVote public service or GAITS Professional trial account and you can begin tracking this and other legislation, all driven by the real-time data of the LegiScan API. Providing tools allowing you to research pending legislation, stay informed with email alerts, content feeds, and share dynamic reports. Use our new PolitiCorps to join with friends and collegaues to monitor & discuss bills through the process.

Monitor Legislation or view this same bill number from multiple sessions or take advantage of our national legislative search.

Title

CON AMEND-REDISTRICTING

Sponsors


History

DateChamberAction
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas Morrison
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith R. Wheeler
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. John M. Cabello
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Nick Sauer
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Mark Batinick
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Dave Severin
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Terri Bryant
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Sara Wojcicki Jimenez
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. David A. Welter
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. David B. Reis
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Randy E. Frese
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. C.D. Davidsmeyer
2018-04-17HouseRemoved Co-Sponsor Rep. Kathleen Willis
2018-04-13HouseAdded Co-Sponsor Rep. Avery Bourne
2018-04-11HouseMotion Filed to Discharge Rules Committee Rep. Ryan Spain
2018-04-10HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith P. Sommer
2018-04-04HouseAdded Co-Sponsor Rep. Steven A. Andersson
2018-04-04HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Carol Sente
2018-04-04HouseAdded Co-Sponsor Rep. Margo McDermed
2018-04-04HouseAdded Co-Sponsor Rep. Linda Chapa LaVia
2018-04-04HouseAdded Co-Sponsor Rep. Kathleen Willis
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Daniel Swanson
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Norine K. Hammond
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jerry Lee Long
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Chad Hays
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. Tim Butler
2018-04-03HouseAdded Co-Sponsor Rep. David McSweeney
2018-04-03HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
2018-04-03HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Tim Butler
2018-04-03HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. David McSweeney
2018-03-27HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
2018-03-12HouseAdded Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
2018-03-12HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Tim Butler
2018-03-09HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. David McSweeney
2018-02-27HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
2018-02-27HouseReferred to Rules Committee
2018-02-27HouseRead in Full a First Time
2018-02-27HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Michael D. Unes
2018-02-27HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
2018-02-26HouseFiled with the Clerk by Rep. Ryan Spain

Illinois State Sources


Bill Comments

feedback