Kentucky Senator Julie Raque Adams [R]

Filter View [Reset All]
Syndicate content
StanceStateBillStatusSummary/TitleLast Actionsort icon
KYSR55PassAdjourn in honor and loving memory of Charles William "Bill" Nighbert.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted by voice vote
KYSR161Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Justin Kyle Mitchell to the Education Professional Standards Board for a term expiring June 30, 2022.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR188Intro

Sine Die
Confirm the appointment of David Bryan Sloan to the Mine Safety Review Commission for a term expiring May 23, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR152Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Elaine Nogay Walker to the Governor's Postsecondary Education Nominating Committee for a term expiring April 14, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR163Intro

Sine Die
Confirm the reappointment of Stephen F. LeLaurin to the Board of Trustees of the Judicial Form Retirement System for a term expiring June 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR160Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Lisa Marie Rudzinski to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR178Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Grace-Nicole Danielle Burke to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR181Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Beverly Denise Chester-Burton to the Kentucky Housing Corporation Board of Directors for a term expiring October 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR150Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Julian Vasquez Heilig to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR208PassRecognize April 2, 2021, as World Autism Awareness Day and April 2021 as National Autism Awareness Month.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted by voice vote
KYSR179Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Barry Kelvin Martin to the Kentucky Community and Technical College System Board of Regents for a term expiring July 21, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR156Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Leigh Amber Snell to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR189Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Arthur Everett Walker III to the Morehead State University Board of Regents for a term expiring June 30, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR206Intro

Sine Die
Confirm the appointment of William Thomas O'Mara to the Board of Trustees of the County Employees Retirement System for a term expiring March 31, 2025.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR153Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Matthew W. Linville to the Governor's Postsecondary Education Nominating Committee for a term expiring April 14, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR184Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Timothy Akins to the Kentucky Public Transportation Infrastructure Authority for a term expiring October 1, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR166Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Mike S. Stacy to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR154Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Jacqueline Colleen Mayfield to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR169Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Joseph Ronald Geoghegan Sr. to the University of Kentucky Board of Trustees for a term expiring June 30, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR170Intro

Sine Die
Confirm the reappointment of Robert Dale Vance to theUniversity of Kentucky Board of Trustees for a term expiring June 30, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR171Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Diane Lilly Porter to the University of Louisville Board of Trustees for a term expiring January 13, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR168Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Raymond Anthony Daniels to the University of Kentucky Board of Trustees for a term expiring June 30, 2025.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR175Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Cammie D. Grant to the Kentucky Lottery Corporation Board of Directors for a term expiring November 28, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR193Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Kenneth Christopher LeMonds to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR190Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Sharon Leigh Hardesty to the Parole Board for a term expiring June 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR155Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Traci Morris Hunt to the Education Professional Standards Board for a term expiring June 30, 2022.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR183Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Dr. Thomas Gerald Abell to the Kentucky Lottery Corporation Board of Directors for a term expiring November 28, 2023.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR182Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Cathy Hinko to the Kentucky Housing Corporation Board of Directors for a term expiring October 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR176Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Isaac Jordan Myers II to the Kentucky Housing Corporation Board of Directors for a term expiring October 30, 2022.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR167Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Paula Leach Pope to the University of Kentucky Board of Trustees for a term expiring June 30, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR180Intro

Sine Die
Confirm the reappointment of Porter G. Peeples to the Kentucky Housing Corporation Board of Directors for a term expiring October 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR186Intro

Sine Die
Confirm the appointment of John Bissell Roberts to the Kentucky Registry of Election Finance, representing Democratic Executive Committees, for a term expiring September 16, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR185Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Adrian M. Mendiondo to the Kentucky Registry of Election Finance for a term expiring September 2, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR177Intro

Sine Die
Confirm the appointment of McKinnley Morgan to the Kentucky Personnel Board for a term expiring January 1, 2025.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR207Intro

Sine Die
Confirm the appointment of James Michael Foster to the Board of Trustees of the Kentucky Retirement Systems for a term expiring July 1, 2021.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR174Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Jan Michele West to the Western Kentucky University Board of Regents for a term expiring June 30, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR191Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Deanna D. Ashby to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR172Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Alfonso Cornish to the University of Louisville Board of Trustees for a term expiring January 13, 2026.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR194Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Mary Leigh Lewis to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR164Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Phillip Prokes to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR173Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Wilton Currie Milliken to the Western Kentucky Board of Regents for a term expiring June 30, 2025.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR158Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Cathy Chanelle Gunn to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR209Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Merl M. Hackbart to the Board of Trustees of the County Employees Retirement System for a term expiring March 31, 2025.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR192Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Jacqueline G. Burnside to the Standards and Assessments Process Review Committee for a term expiring May 27, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR159Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Elijah Daye Edwards to the Education Professional Standards Board for a term expiring June 30, 2022.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR187Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Laura Marie Bennett to the Kentucky Registry of Election Finance, representing nonpartisan organizations, for a term expiring September 24, 2024
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR149Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Sherry Lynn Powers to the Education Professional Standards Board.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR215Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Jamie S. Bowling to the Kentucky Board of Education for a term expiring April 14, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR223Intro

Sine Die
Confirm the appointment of Mitchel B. Denham to the Kentucky Housing Corporation Board of Directors for a term expiring October 30, 2024.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted 38-0
KYSR240PassAdjourn in honor and loving memory of Coach Howard Schnellenberger.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-30
adopted by voice vote
Syndicate content
feedback