Kansas Representative Lindsay Vaughn [D]

Filter View [Reset All]
Syndicate content
StanceStateBillStatusSummary/TitleLast Actionsort icon
KSHR6013PassRecognizing Music in Our Schools Month.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-22
House Enrolled on Monday, March 22, 2021
KSHB2345Intro

Sine Die
Establishing the office of the child advocate for children's protection and services.
[Detail][Text][Discuss]
2021-03-05
House Stricken from Calendar by Rule 1507
KSHB2343Intro

Sine Die
Providing for insurance coverage for prescription contraceptives dispensed for three or twelve-month periods.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-10
To House Insurance and Pensions Committee
KSHB2342Intro

Sine Die
Allowing pharmacists to prescribe and fill prescriptions for self-administered contraceptives.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-10
To House Health and Human Services Committee
KSHB2352Intro

Sine Die
Providing a sales tax exemption for sales of farm products sold at farmers' markets.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-10
To House Taxation Committee
KSHB2300Intro

Sine Die
Abolishing the death penalty and creating the crime of aggravated murder.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-09
To House Corrections and Juvenile Justice Committee
KSHB2267Intro

Sine Die
Creating the Kansas youth advisory council.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-08
To House Federal and State Affairs Committee
KSHR6008PassUrging the President of the United States to honor surviving World War II Medal of Honor recipients with designated state funerals.
[Detail][Text][Discuss]
2021-02-02
House Enrolled on Tuesday, February 2, 2021
KSHB2033Intro

Sine Die
Increasing the minimum wage to $15 per hour over a period of 6 years.
[Detail][Text][Discuss]
2021-01-11
To House Commerce, Labor and Economic Development Committee
Syndicate content
feedback