IL HJRCA0046 | 2017-2018 | 100th General Assembly

Status

Spectrum: Partisan Bill (Republican 42-0)
Status: Introduced on April 17 2018 - 25% progression
Action: 2018-04-20 - Added Co-Sponsor Rep. Randy E. Frese
Pending: House Rules Committee
Text: Latest bill text (Introduced) [HTML]

Summary

Proposes to amend the Legislature Article of the Illinois Constitution. Changes the number of Representative Districts from 118 to 119. Provides that the boundaries of Legislative and Representative Districts may be separate. Replaces the current method of redistricting of the Senate and House of Representatives with the following: a Legislative Redistricting Commission, appointed by the legislative leaders and in accordance with scoring criteria provided by law, shall evaluate separate Legislative District and Representative District maps submitted by the public; the Commission shall use specified formulas to determine quotas and split and compactness scores that are used to evaluate maps; the Commission shall follow a multi-step process that includes (1) voting to eliminate maps that do not comply with the law, (2) ranking and eliminating maps based on split scores, (3) ranking maps based on calculations of compactness, (4) voting to eliminate maps that are substantially the same but of equal or greater number rank, and (5) ranking the remaining maps; the Senate and House, each by a three-fifths vote, may adopt one of the 3 best-ranked maps; and the Secretary of State shall certify the map with the best rank if a chamber fails to adopt a map. Specifies the schedule for redistricting activities. Effective upon being declared adopted and applicable to redistricting beginning in 2021 and to the election of General Assembly members beginning in 2022.

Tracking Information

Register now for our free OneVote public service or GAITS Professional trial account and you can begin tracking this and other legislation, all driven by the real-time data of the LegiScan API. Providing tools allowing you to research pending legislation, stay informed with email alerts, content feeds, and share dynamic reports. Use our new PolitiCorps to join with friends and collegaues to monitor & discuss bills through the process.

Monitor Legislation or view this same bill number from multiple sessions or take advantage of our national legislative search.

Title

CON AMEND-REDISTRICTING

Sponsors


History

DateChamberAction
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Randy E. Frese
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Michael P. McAuliffe
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Charles Meier
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Daniel Swanson
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Allen Skillicorn
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jerry Lee Long
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Tom Demmer
2018-04-20HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jim Durkin
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas Morrison
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Brad Halbrook
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jeanne M Ives
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. C.D. Davidsmeyer
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Sheri Jesiel
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Patricia R. Bellock
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Christine Winger
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. John Cavaletto
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith P. Sommer
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Terri Bryant
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Dave Severin
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. David B. Reis
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Bill Mitchell
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Sara Wojcicki Jimenez
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. David A. Welter
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Michael D. Unes
2018-04-19HouseAdded Co-Sponsor Rep. Norine K. Hammond
2018-04-18HouseReferred to Rules Committee
2018-04-18HouseRead in Full a First Time
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Robert W. Pritchard
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Margo McDermed
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. David S. Olsen
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith R. Wheeler
2018-04-18HouseRemoved Co-Sponsor Rep. Barbara Wheeler
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Barbara Wheeler
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Tony McCombie
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Lindsay Parkhurst
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Nick Sauer
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Mark Batinick
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Brian W. Stewart
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. David McSweeney
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Steven Reick
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Chad Hays
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Avery Bourne
2018-04-18HouseAdded Co-Sponsor Rep. Steven A. Andersson
2018-04-17HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Mike Fortner
2018-04-17HouseFiled with the Clerk by Rep. Peter Breen

Illinois State Sources


Bill Comments

feedback